Keď hovoríme o Peru, väčšina ľudí si predstaví Machu Pitcchu. Verím, že po prečítaní tohto blogu sa Vám názov tejto krajiny bude spájať aj s kávovými plantážami, kde dozrievajú zrná kvalitnej arabiky.

V roku 2017 sa Peru umiestnilo na 10. mieste v zozname najväčších producentov kávy na svete. A to je dosť dobrý dôvod na to, aby sme Vám ukázali, že peruánska káva nie je žiadnym outsiderom. Pri pestovaní viac ako 3,2 miliárd 60 kg vriec lahodnej kávy a druhom najvyššom vývozcovi fair-trade kávy do Mexika, stojí za to dozvedieť sa o nej viac. Začneme jej históriou.

História peruánskej kávy

Káva bola do Peru prvýkrát privezená v roku 1700. Kvôli nedostatku infraštruktúry a metódam spracovania (problém, ktorý dnes trápi mnoho rozvíjajúcich sa krajín pestujúcich kávu) nebolo Peru na trhu s kávou ďalej konkurencieschopné. Roky partizánskej vojny a zameranie sa na plodiny ako je kakao, ešte viac umocnili problém s infraštruktúrou a odvrátili potenciál pestovania kávy. A aby toho nebolo málo, tieto problémy sa ešte viac prehĺbili, keď v 90. rokoch poklesli ceny kávy.

Avšak od prelomu storočia sa peruánski farmári spojili s ďalšími národmi, ktoré utrpeli krízu a obnovili to, čo stratili. Odkedy sa začalo toto farmárske hnutie, došlo k preorientovaniu sa na pestovanie kvalitnejšej kávy využívaním nesmierneho potenciálu, ktorý je prirodzene prítomný v pôde a podnebí peruánskych kávových fariem.

Účasť vlády spolu s podporou a vedením súkromných skupín pomohla úspešne revitalizovať kávový priemysel. Všeobecne sú peruánske zrná považované za zrná veľmi dobrej kvality.

Súčasný stav peruánskeho kávového priemyslu

Súčasný priemysel v krajine zaznamenal pozitívny pokrok smerom k zdravej produkcii aj ku kvalitným zrnám.

V Peru je viac ako 100 000 farmárov pestujúcich kávu, niektorí z nich pestujú aj tradičné odrody arabiky pestované v tieni, ktoré si na medzinárodnom trhu rýchlo získavajú rešpekt. Mnoho z týchto malých farmárov zaoberajúcich sa mikrošaržami mokro spracúva svoju kávu pomocou systému infrašruktúry, ktorá zlepšila kvalitu produkcie zŕn v krajine.

Dodatočný vzrast kávových fariem spôsobil dramatickú zmenu v množstve vypestovaných organických aj Fair Trade kávových zŕn.

Vďaka produkcii vysokokvalitných zŕn v krajine sa Peru stavia do pozície silného konkurenta pre Brazíliu či Kolumbiu. Túto pozíciu dosiahlo aj vďaka pestovaniu výberových a bio káv.

Ako chutí káva z Peru?

Ak ste niekedy premýšľali či je peruánska káva dobrá, môžete si byť istí, že toto je jedna z najlepších káv na súčasnom trhu.

Väčšina peruánskych kávových zŕn býva jemná a príjemná s miernou aciditou a ľahkým telom. Toto je definícia dobrej juhoamerickej kávy. Samozrejme, nie všetky kávy z tejto krajiny chutia rovnako. Závisí to napríklad od nadmorskej výšky, v ktorej sa daná káva pestuje či od spôsobu spracovania po zbere, čo sa odráža na chuťovom profile.

Jedno je však isté, ak siahnete po akejkoľvek káve z tejto krajiny, vždy to bude potešenie pre vaše zmysly.

Vedeli ste, že …?

  • Peru je jedným z najväčších svetových producentov certifikovanej organickej, Rainforest Alliance certifikovanej a UTZ certifikovanej kávy?
  • poľnohospodári patria do miestnych družstiev, ktoré pomáhajú ich zrnám osloviť väčšie publikum a získať za ich kávu spravodlivejšie ceny?
  • v Peru sa pestuje najmä arabika – 70% z produkcie je odroda Typica, 20% odroda Carurra a zvyšných 10% je rozdelených medzi ostatné odrody
  • peruánska káva sa zvyčajne spracúva na sucho ale existuje aj nájdu sa aj farmári, ktorí kávu spracuvavajú mokrou cestou
  • medzinárodná organizácia pre kávu (International Coffee Organization – ICO) zaraďuje Peru ako 9. najväčšieho producenta kávy na svete s 223 902 rodinami zameranými na tento priemysel
  • peruánskymi regiónmi na výrobu kávy sú Amazonas, Ayacucho, Cajamarca, San Martin, Huánuco, Junín, Pasco, Piura a Puno

 

Verím, že sa Vám tento blog páčil. Ak áno, zdieľajte ho s priateľmi aby ste im pomohli pri výbere kávy.